Y00881R50000D0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y00881R50000D0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5 OHM 0.6W .5% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height :
8.5344mm
Package / Case :
Radial
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
ECCN Code :
EAR99
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
S555
Power (Watts) :
0.6W
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
1.5Ohm
Composition :
Metal Foil
Max Power Dissipation :
300mW
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
Y00881R50000D0L
FIXED RESISTOR, 1.5Ohm, 0.6W, Metal Foil,