Y0077666R670T0L
Mfr.Part #
Y0077666R670T0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 666.67 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
300mW
Series :
VH
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
10.922mm
Width :
4.699mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
11.049mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
0.6W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
666.67Ohms
Height Seated (Max) :
0.430 10.92mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Size / Dimension :
0.435Lx0.185W 11.05mmx4.70mm
Composition :
Metal Foil
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Datasheets
Y0077666R670T0L
666.67Ohms, 0.6W, Metal Foil,