Y00755K20000T9L
Mfr.Part #
Y00755K20000T9L
Description
RES 5.2K OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
200mW
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Depth :
2.67mm
Max Operating Temperature :
175°C
Lead Pitch :
3.81mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Resistance :
5.2kOhms
Length :
7.62mm
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.3W
Width :
2.667mm
Height :
8.5344mm
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
Y00755K20000T9L
5.2kOhms, 0.3W, Metal Foil,