Y007518K0000B9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y007518K0000B9L
Manufacturer
VPG Foil
Description
RES 18K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Voltage Rating - AC :
115 V
Termination Style :
PC Pin
Series :
71
Contact Finish :
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Contact Material :
Silver Alloy
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Depth Behind Panel :
24.87mm
Panel Cutout Dimensions :
Number of Poles per Deck :
3
VPG FOIL RESISTORS
Number of Decks :
2
Angle of Throw :
30°
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Index Stops :
FIXED
Features :
Circuit per Deck :
3P4T
Product Status :
Active
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - DC :
30 V