Y00653R00000F0L
Mfr.Part #
Y00653R00000F0L
Package / Case
TO-204AA
Description
RES 3 OHM 10W 1% RADIAL
Package / Case :
TO-204AA
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
VHP-3
Published :
Working Voltage :
600V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Lead Diameter :
1 mm
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
11.43mm
Construction :
All-Welded
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.335 8.51mm
Size / Dimension :
1.530Lx1.000W 38.86mmx25.40mm
Max Power Dissipation :
10W
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Height :
8.509mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
3Ohm
Datasheets
Y00653R00000F0L
FIXED RESISTOR, 3Ohm, Metal Foil,