Y006290K0000Q0L
Mfr.Part #
Y006290K0000Q0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 90K OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
300mW
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±1ppm/°C
Height :
8.5344mm
Series :
S
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Tolerance :
±0.02%
Composition :
Metal Foil
Power (Watts) :
0.6W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Packaging :
Bulk
Length :
7.62mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
90kOhms
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
Radial
Width :
2.667mm
Datasheets
Y006290K0000Q0L
VPG Foil Y006290K0000Q0L
90kOhms, 0.6W, Metal Foil,