Y00625K40000T0L
Mfr.Part #
Y00625K40000T0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 5.4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.6W
Max Power Dissipation :
300mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.67mm
Series :
S
Lead Pitch :
3.81mm
Working Voltage :
300V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Height :
8.5344mm
Resistance :
5.4kOhm
Tolerance :
±0.01%
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Published :
Mount :
Through Hole
Military Standard :
Not
Package / Case :
Radial
Rated Power Dissipation (P) :
0.3W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±1ppm/°C
Pbfree Code :
No
Datasheets
Y00625K40000T0L
VPG Foil Y00625K40000T0L
Through Hole 5.4kOhm, 0.6W, Metal Foil,