Y006249R9000T0L
Mfr.Part #
Y006249R9000T0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 49.9 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
49.9Ohms
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
8.5344mm
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.6W
Tolerance :
±0.01%
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Foil
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Max Power Dissipation :
600mW
Temperature Coefficient :
±1ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Width :
2.667mm
Length :
7.62mm
Series :
S
Datasheets
Y006249R9000T0L
49.9Ohms, 0.6W, Metal Foil,