Y006247R0000F0L
Mfr.Part #
Y006247R0000F0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 0.6W 1% RADIAL
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Power (Watts) :
0.6W
Tolerance :
±1%
Width :
2.667mm
Package / Case :
Radial
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
300mW
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
47Ohms
Series :
S
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±1ppm/°C
Length :
7.62mm
Height :
8.5344mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Datasheets
Y006247R0000F0L
VPG Foil Y006247R0000F0L
47Ohms, 0.6W, Metal Foil,