Y006220K0000A0L
Mfr.Part #
Y006220K0000A0L
Description
RES 20K OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Lead Pitch :
3.81mm
Power Rating :
300mW
Height :
8.28mm
Power (Watts) :
0.6W
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.05%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.667mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Resistance :
20kOhms
Temperature Coefficient :
±1ppm/°C
Termination :
Radial
Voltage - Rated :
300V
Max Power Dissipation :
600mW
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Length :
7.62mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
Y006220K0000A0L
VPG Foil Y006220K0000A0L
Through Hole 20kOhms, 0.6W, Metal Foil,