Y00621K20000V0L
Mfr.Part #
Y00621K20000V0L
Description
RES 1.2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Power (Watts) :
0.6W
Tolerance :
±0.005%
Composition :
Metal Foil
Power Rating :
300mW
Temperature Coefficient :
±1ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
300V
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1.2kOhms
Length :
7.62mm
Width :
2.67mm
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Mount :
Through Hole
Series :
S
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Pitch :
3.81mm
Max Power Dissipation :
300mW
Height :
8.28mm
Datasheets
Y00621K20000V0L
VPG Foil Y00621K20000V0L
Through Hole 1.2kOhms, 0.6W, Metal Foil,