Y006210K0000B9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y006210K0000B9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial, Box
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Rated Temperature :
125 °C
Working Voltage :
300 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Voltage Rating :
300 V
Factory Lead Time :
40 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Height :
8.28 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
600 mW
Surface Mount :
No
HTS Code :
Technology :
Metal Foil
Additional Feature :
HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
Brand :
Vishay Precision Group Foil Resistors
Termination Style :
Radial
Features :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 125 C
Product :
High Precision Metal Foil Resistors
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Resistance :
33.2 Ohms
Package / Case :
Axial, Box
Lead Diameter :
0.644 mm
Series :
Military, MIL-PRF-39009, RER45
Height :
8.28 mm
Composition :
Wirewound
RoHS :
Details
Width :
2.67 mm
Coating, Housing Type :
Aluminum
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
7.62 mm
Type :
Metal Foil
Rated Power Dissipation (P) :
0.3 W
Subcategory :
Resistors
Terminal Shape :
Wire
Failure Rate :
R (0.01%)
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Spacing :
3.81 mm
Height - Seated (Max) :
0.405 (10.29mm)
Packing Method :
Bulk
Lead Length :
25.4 mm
Package Length :
7.62 mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Product Category :
Metal Foil Resistors - Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Solder Lugs
Tradename :
Bulk Metal Foil
Package Width :
2.67 mm
Number of Terminals :
2
Power (Watts) :
10W
Tolerance :
±1%
Product Type :
Metal Foil Resistors
Mounting Feature :
Flanges
Vishay Precision Group
Size / Dimension :
0.750 L x 0.800 W (19.05mm x 20.32mm)
Datasheets
Y006210K0000B9L
VPG Foil Y006210K0000B9L
FIXED RESISTOR, 33.2 Ohms, 10W, Wirewound,