Y006097R0900B0L
Mfr.Part #
Y006097R0900B0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 97.09 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
97.09Ohms
Length :
9.0424mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VTA
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Foil
Feature :
Non-Inductive
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.260Diax0.356L 6.60mmx9.04mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
Y006097R0900B0L
97.09Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Foil,