Y0060600R000T0L
Mfr.Part #
Y0060600R000T0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 600 OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Series :
VTA
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Tolerance :
±0.01%
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial
Resistance :
600OhmS
Size / Dimension :
0.260Diax0.356L 6.60mmx9.04mm
Max Operating Temperature :
150°C
Feature :
Non-Inductive
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Metal Foil
Published :
Length :
9.0424mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
Y0060600R000T0L
600Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Foil,