Y0060500R000T9L
Mfr.Part #
Y0060500R000T9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 500 OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
500Ohms
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.260Diax0.356L 6.60mmx9.04mm
Series :
VTA
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±0.01%
Feature :
Non-Inductive
Length :
9.0424mm
Package / Case :
Axial
Datasheets
Y0060500R000T9L
500Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Foil,