Y00582K50000T0L
Mfr.Part #
Y00582K50000T0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.5K OHM 0.3W 0.01% AXIAL
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Feature :
Non-Inductive
Power (Watts) :
0.3W
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
2.5kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Axial
Series :
VTA
Size / Dimension :
0.260Diax0.500L 6.60mmx12.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.01%
Length :
12.7mm
Composition :
Metal Foil
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Max Power Dissipation :
150mW
Datasheets
Y00582K50000T0L
2.5kOhms, 0.3W, Metal Foil,