Y00581K10000B0L
Mfr.Part #
Y00581K10000B0L
Description
RES 1.1K OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
Features :
Mating Flange
VPG FOIL RESISTORS
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
KI
Package :
Bulk
Insulation Height :
0.343 (8.71mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Screw Size :
Header Orientation :
Wire Gauge or Range - mm² :
1-1.2mm²
Torque - Screw :
Type :
Plug Housing for Female Sockets
Base Product Number :
KI21
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Number of Levels :
1
Pitch :
0.150 (3.81mm)
Ingress Protection :
Contact Material :
Plug Wire Entry :
180°
Current - IEC :
Wire Strip Length :
Product Status :
Active
Current - UL :
8 A
Contact Tail Length :
Positions Per Level :
21
Voltage - UL :
160 V