Y005810R0000B2L
Mfr.Part #
Y005810R0000B2L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Series :
RS73-RT
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Features :
Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Base Product Number :
RS73F2BRT
Failure Rate :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
887 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
VPG FOIL RESISTORS
Datasheets
Y005810R0000B2L
887 Ohms, 0.333W, 1/3W, Thick Film,