Y005810K0000T0L
Mfr.Part #
Y005810K0000T0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 0.3W 0.01% AXIAL
Through Hole Resistors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
172 Ohms
Number of Terminations :
2
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Tolerance :
±0.25%
Base Product Number :
RN73R2B
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Series :
RN73R
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Failure Rate :
VPG FOIL RESISTORS
Datasheets
Y005810K0000T0L
172 Ohms, 0.25W, 1/4W, Thin Film,