Y0054140K253T29L
Mfr.Part #
Y0054140K253T29L
Description
RES 140.253KOHM 1/2W 0.01% AXIAL
Through Hole Resistors
Feature :
Non-Inductive
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
140.253kOhms
Number of Terminations :
2
Length :
19.05mm
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.260Diax0.750L 6.60mmx19.05mm
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Foil
Package / Case :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
VTA
Datasheets
Y0054140K253T29L
VPG Foil Y0054140K253T29L
140.253kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Foil,