Y00145R00000B0L
Mfr.Part #
Y00145R00000B0L
Description
RES 5 OHM 1/5W 0.1% AXIAL
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Resistor Type :
Metal Foil
Shielding :
Unshielded
Orientation :
A
Connector Type :
Plug Housing
Resistance :
5 Ohm
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
61
Resistance Tolerance :
0.1
Packaging :
Bulk
VPG FOIL RESISTORS
Features :
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
20
Material Flammability Rating :
Power Rating :
0.2 W
Temperature Coefficient :
12.0000 ppm/°C
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Length :
6.86
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Mounting Feature :
Includes :
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Shell Size, MIL :
Datasheets
Y00145R00000B0L
Metal Foil, 5 Ohm,