Y001172R3000F0L
Mfr.Part #
Y001172R3000F0L
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
RES 72.3 OHM 1W 1% RADIAL
Through Hole Resistors
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
37.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
25.7V
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Type :
Zener
Applications :
Automotive
Capacitance @ Frequency :
Power - Peak Pulse :
400W
Operating Temperature :
-65°C ~ 185°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
23.1V