Y001151R0000D0L
Mfr.Part #
Y001151R0000D0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 51 OHM 1W 0.5% RADIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Metal Foil
Power (Watts) :
1W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Length :
14.605mm
Series :
S
Height :
10.4902mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.49mm
Resistance :
51Ohms
Width :
4.064mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.575Lx0.160W 14.61mmx4.06mm
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
Radial
Datasheets
Y001151R0000D0L
51Ohms, 1W, Metal Foil,