Y00077K62000T0L
Mfr.Part #
Y00077K62000T0L
Description
RES 7.62K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Through Hole Resistors
Failure Rate :
Package / Case :
Radial
Adafruit
Product Category :
Adafruit Industries
Size / Dimension :
0.300 L x 0.105 W (7.62mm x 2.67mm)
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.01%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Power (Watts) :
0.6W
Resistance :
7.62 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.336 (8.53mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Adafruit
Datasheets
Y00077K62000T0L
VPG Foil Y00077K62000T0L
7.62 kOhms, 0.6W, Metal Foil,