Y0007240R000T9L
Mfr.Part #
Y0007240R000T9L
Package / Case
Radial
Description
RES 240 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Packaging :
Bulk
Height :
8.5344mm
Series :
S
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Length :
7.62mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Composition :
Metal Foil
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Resistance :
240Ohms
Max Power Dissipation :
300mW
Width :
2.667mm
Power (Watts) :
0.6W
Tolerance :
±0.01%
Datasheets
Y0007240R000T9L
VPG Foil Y0007240R000T9L
240Ohms, 0.6W, Metal Foil,