Y000713R8890B0L
Mfr.Part #
Y000713R8890B0L
Package / Case
Radial
Description
RES 13.889 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.6W
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
300mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Resistance :
13.889Ohms
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Height :
8.5344mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Width :
2.667mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
7.62mm
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
S
Datasheets
Y000713R8890B0L
VPG Foil Y000713R8890B0L
13.889Ohms, 0.6W, Metal Foil,