Y0007100R000B0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y0007100R000B0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
8.28mm
Package / Case :
Radial
Radiation Hardening :
No
Resistance :
100Ohms
Termination :
Voltage - Rated :
300V
Mount :
Through Hole
Length :
7.62mm
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
300mW
Power (Watts) :
0.6W
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Width :
2.667mm
Power Rating :
300mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Foil
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Lead Pitch :
3.81mm
Series :
S
Datasheets
Y0007100R000B0L
VPG Foil Y0007100R000B0L
Through Hole 100Ohms, 0.6W, Metal Foil,