XS630B1PAM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS630B1PAM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Voltage type :
AC/DC
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Explosion safety category for dust :
NONE
Voltage - Supply :
12V ~ 48V
Response Frequency :
Suitable for safety functions :
No
Rated control supply voltage at DC :
Material housing :
Metal
Sensing Distance :
0.591" (15mm)
Package :
Box
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Sensor Type :
Inductive
SIL according to IEC 61508 :
NONE
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Shielding :
Unshielded
Explosion safety category for gas :
Series :
Indicator :
LED
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Termination Style :
Connector
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Type of electric connection :
Connector M12
Datasheets
XS630B1PAM12
Schneider Electric XS630B1PAM12
12V ~ 48V Inductive Cylinder, Threaded - M30 - Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
XS630B1PAM12 Overview
XS630B1PAM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.591" (15mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 48V