XS630B1NAM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS630B1NAM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
SIL according to IEC 61508 :
NONE
Voltage type :
AC/DC
Rated control supply voltage at DC :
Termination Style :
Connector
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Sensing Distance :
0.591" (15mm)
Indicator :
LED
Series :
Sensor Type :
Inductive
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Shielding :
Unshielded
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Product Status :
Active
Explosion safety category for gas :
NONE
Explosion safety category for dust :
Suitable for safety functions :
No
Response Frequency :
Voltage - Supply :
12V ~ 48V
Package :
Box
Type of electric connection :
Connector M12
Material housing :
Metal
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Datasheets
XS630B1NAM12
Schneider Electric XS630B1NAM12
12V ~ 48V Inductive Cylinder, Threaded - M30 - Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
XS630B1NAM12 Overview
XS630B1NAM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.591" (15mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 48V