XS608B1PAM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS608B1PAM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Package :
Box
Sensor Type :
Inductive
Series :
Explosion safety category for dust :
NONE
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Material housing :
Metal
Rated control supply voltage at DC :
Ingress Protection :
IP67
Explosion safety category for gas :
NONE
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Termination Style :
Connector
Response Frequency :
Suitable for safety functions :
No
Voltage - Supply :
12V ~ 48V
Sensing Distance :
0.098" (2.5mm)
SIL according to IEC 61508 :
Product Status :
Active
Indicator :
LED
Voltage type :
AC/DC
Material - Body :
Stainless Steel
Type of electric connection :
Connector M12
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Shielding :
Unshielded
Datasheets
XS608B1PAM12
Schneider Electric XS608B1PAM12
12V ~ 48V Inductive Cylinder, Threaded - M8 - Series Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M8
XS608B1PAM12 Overview
XS608B1PAM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.098" (2.5mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 48V