XS608B1NAM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS608B1NAM12
Manufacturer
Schneider Electric
Description
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
IP Rating :
IP65, IP67
Mounting Type :
Flush
Min Operating Temperature :
-25 °C
Switching Current :
200 mA
Output Type :
NPN
Sensing Method :
Inductive
Thread Size :
M8 x 1
Max Operating Temperature :
70 °C
Termination :
Connector
Terminal Type :
4-Pin M12 Connector
Sensing Distance :
2.5 mm
Min Supply Voltage (DC) :
12 V
Max Supply Voltage (DC) :
48 V
Mount :
Flush
Ratings :
IP65, IP67
REACH SVHC :
Unknown
Operating Supply Current :
10 mA
Maximum Operating Temperature :
+70°C
Max Frequency :
2.5 kHz
Housing Material :
Stainless Steel
Mounting Style :
Connector
Body Style :
Barrel
Operating Supply Voltage :
48 V
Switching Frequency :
2.5 kHz
Length :
62mm
Supply Voltage :
12 → 48 V dc
RoHS :
Compliant
Output Configuration :
NPN-NO
Minimum Operating Temperature :
-25°C
Number of Pins :
4
Datasheets
XS608B1NAM12
Schneider Electric XS608B1NAM12
XS608B1NAM12 Overview
The operating temperature must not be lower than -25 °C to ensure these current sensors work. But the maximum operating temperature for the current sensors should be set to 70 °C. There are 4 pins in this current sensor. The current sensors could supply 48 V voltage when they operate. These current sensors can supply a voltage of 12 → 48 V dc while working. In a DC circuit, the voltage supplied by these sensors should not be lower than 12 V. But the voltage supplied by the current sensors should not exceed 48 V in the DC circuit. The current supplied by these electronic components should be 10 mA when operating.