XP151A11B0MR-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XP151A11B0MR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 1A SOT23
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation-Max :
500mW Ta
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
ECCN Code :
EAR99
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Continuous Drain Current (ID) :
1A
Vgs (Max) :
±20V
Configuration :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
150pF @ 10V
Operating Temperature :
150°C TJ
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
1A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1A Ta
Mount :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
120m Ω @ 500mA, 10V
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheets
XP151A11B0MR-G
Torex Semiconductor Ltd. XP151A11B0MR-G
N-Channel Tape & Reel (TR) 120m Ω @ 500mA, 10V ±20V 150pF @ 10V 30V TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
XP151A11B0MR-G Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 150pF @ 10V.This device has a continuous drain current (ID) of [1A], which is its maximum continuous current.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 1A.In order to operate this transistor, a voltage of 30V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
XP151A11B0MR-G Features
a continuous drain current (ID) of 1A
a 30V drain to source voltage (Vdss)