XGL4040-472MEC
Mfr.Part #
XGL4040-472MEC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Stock
374
In Stock :
374
Current - Saturation (Isat) :
4.4A
Inductance :
4.7 µH
DC Resistance (DCR) :
24.5mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.161" (4.10mm)
Material - Core :
Metal Composite
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Current Rating (Amps) :
7.1 A
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
1616
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Series :
XGL4040
Datasheets
XGL4040-472MEC
COILCRAFT XGL4040-472MEC
XGL4040-472MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD