XGL4015-102MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XGL4015-102MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 1UH SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Series :
XGL4015
Q @ Freq :
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Type :
Molded
Supplier Device Package :
Features :
Inductance :
1 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
6.5 A
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Tolerance :
±20%
Package :
Strip
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Current - Saturation (Isat) :
7.3A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Material - Core :
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Datasheets
XGL4015-102MEC
COILCRAFT XGL4015-102MEC
XGL4015-102MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD