XGL4040-151MEC
Mfr.Part #
XGL4040-151MEC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, COMPOS
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat) :
21A
Material - Core :
Metal Composite
Inductance :
150 nH
Series :
XGL4040
Current Rating (Amps) :
22.3 A
Frequency - Self Resonant :
190MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 165°C
DC Resistance (DCR) :
1.8mOhm Max
Datasheets
XGL4040-151MEC
COILCRAFT XGL4040-151MEC
XGL4040-151MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD