XGL4025-682MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XGL4025-682MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 6.8UH SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal Composite
Tolerance :
±20%
Current Rating (Amps) :
4.5 A
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
58.7mOhm Max
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Inductance :
6.8 µH
Q @ Freq :
Series :
XGL4025
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Features :
Type :
Molded
Height - Seated (Max) :
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Ratings :
AEC-Q200
Current - Saturation (Isat) :
3.5A
Package :
Strip
Datasheets
XGL4025-682MEC
COILCRAFT XGL4025-682MEC
XGL4025-682MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD