XGL4025-682MEC
Mfr.Part #
XGL4025-682MEC
Description
FIXED INDUCTOR 6.8UH SMD
Material - Core :
Metal Composite
Current - Saturation (Isat) :
3.5A
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Series :
XGL4025
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
6.8 µH
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
58.7mOhm Max
Current Rating (Amps) :
4.5 A
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.098" (2.50mm)
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Datasheets
XGL4025-682MEC
XGL4025-682MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD