XGL4018-681MEC
Mfr.Part #
XGL4018-681MEC
Description
FIXED INDUCTOR 0.68UH SMD
Inductance :
680 nH
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
8.9mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Series :
XGL4018
Current - Saturation (Isat) :
9.4A
Current Rating (Amps) :
8.8 A
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Datasheets
XGL4018-681MEC
COILCRAFT XGL4018-681MEC
XGL4018-681MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD