XGL4018-471MEC
Mfr.Part #
XGL4018-471MEC
Description
FIXED INDUCTOR 0.47UH SMD
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Series :
XGL4018
Inductance :
470 nH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
11 A
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
95MHz
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
DC Resistance (DCR) :
6.1mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
11.4A
Datasheets
XGL4018-471MEC
COILCRAFT XGL4018-471MEC
XGL4018-471MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD