XGL4018-222MEC
Mfr.Part #
XGL4018-222MEC
Description
FIXED INDUCTOR 2.2UH SMD
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
31.1mOhm Max
Series :
XGL4018
Current - Saturation (Isat) :
5.1A
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Current Rating (Amps) :
5 A
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance :
±20%
Inductance :
2.2 µH
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Features :
Datasheets
XGL4018-222MEC
COILCRAFT XGL4018-222MEC
XGL4018-222MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD