XGL4018-121MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XGL4018-121MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 0.12UH SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Current Rating (Amps) :
19.5 A
Package :
Strip
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Series :
XGL4018
Inductance :
120 nH
Q @ Freq :
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
255MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Features :
DC Resistance (DCR) :
2mOhm Max
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Type :
Molded
Current - Saturation (Isat) :
24.5A
Datasheets
XGL4018-121MEC
XGL4018-121MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD