XGL3520-301MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XGL3520-301MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 0.3UH SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Strip
DC Resistance (DCR) :
4.8mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Frequency - Self Resonant :
165MHz
Size / Dimension :
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Features :
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
9.7A
Shielding :
Shielded
Series :
XGL3520
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
14.1 A
Inductance :
300 nH
Package / Case :
Nonstandard
Supplier Device Package :
Material - Core :
Q @ Freq :
Datasheets
XGL3520-301MEC
COILCRAFT XGL3520-301MEC
XGL3520-301MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD