XGL3512-401MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XGL3512-401MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 0.4UH SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Strip
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
7.1A
Material - Core :
Series :
XGL3512
Q @ Freq :
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) :
14.2mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating (Amps) :
7.7 A
Type :
Molded
Inductance :
400 nH
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
125MHz
Features :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
XGL3512-401MEC
XGL3512-401MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD