XF2M-2615-1A-R100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XF2M-2615-1A-R100
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
CONN FPC 26POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Series :
XF2M
Flammability Rating :
UL94 V-0
Flat Flex Type :
FPC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
500mA
Locking Feature :
Rotary Lock, Backlock
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Style :
BELLOWED TYPE
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
0.5A
Number of Positions :
26
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
50V
Number Of PCB Rows :
1
Height Above Board :
0.083 2.10mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Reference Standard :
UL
Total Number of Contacts :
26
Plating Thickness :
6μin
Contact Location :
Dual
Gender :
Receptacle
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Housing Material :
Length :
18mm
Actuator Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Resistance :
50mOhm
JESD-609 Code :
e4
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Insulation Resistance :
100MOhm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.020 0.50mm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Contact Finish Thickness :
5.90μin 0.150μm
Mating Cycles :
20
Radiation Hardening :
No
Housing Color :
Natural
Cable End Type :
Tapered
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Datasheets
XF2M-2615-1A-R100
Omron Electronic Components XF2M-2615-1A-R100
XF2M Series FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 26 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -30°C~85°C 0.5A