XCV405E-8BG560C
Mfr.Part #
XCV405E-8BG560C
Package / Case
560-LBGA Exposed Pad, Metal
Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Clock Frequency :
416MHz
RAM Size :
70kB
Number of Gates :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Supply Voltage :
1.8V
Radiation Hardening :
No
Speed Grade :
8
Number of I/O :
404
Base Part Number :
XCV405E
Terminal Pitch :
1.27mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B560
Length :
42.5mm
Number of Outputs :
404
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Number of Inputs :
Package / Case :
560-LBGA Exposed Pad, Metal
Published :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Series :
Virtex®-E EM
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Number of Terminations :
560
Height Seated (Max) :
1.7mm
Number of LABs/CLBs :
Width :
42.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
560
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.4 ns
Supply Voltage :
1.8V
ECCN Code :
3A991.D
Datasheets
XCV405E-8BG560C
1.8V V 1.7mm mm FPGAs Virtex®-E EM Series 560-LBGA Exposed Pad, Metal 1.27mm mm 560
XCV405E-8BG560C Overview
As part of the 560-LBGA Exposed Pad, Metal package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 404 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 10800 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.8V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.71V~1.89V . It is a type of FPGA that belongs to the Virtex®-E EM series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 404 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 560 terminations. This device has 573440 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number XCV405E can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si70kBe of 70kB in order to ensure that the program will run normally. The FPGA consists of 2400 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.8V supply voltage. The basic building block of this system consists of 129600 gates. There are a total of 560 pins on this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 416MHz in order to operate.