XC95288XV-6PQ208C
- Mfr.Part #
- XC95288XV-6PQ208C
- Package / Case
- PQFP
- Description
- FLASH PLD, 6NS, 288-CELL PQFP208
- Stock
- 392
- In Stock :
- 392
- Product Category :
- PLDs (Programmable Logic Device)
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn85Pb15)
- Operating Supply Voltage :
- 2.5V
- Propagation Delay :
- 6 ns
- Frequency (Max) :
- 208MHz
- HTS Code :
- Pin Count :
- 208
- Supply Voltage :
- 2.5V
- Temperature Grade :
- COMMERCIAL
- Memory Type :
- Flash
- JESD-609 Code :
- e0
- Number of Logic Blocks (LABs) :
- 16
- Max Operating Temperature :
- 70°C
- Width :
- 28mm
- Length :
- 28mm
- Height Seated (Max) :
- 4.1mm
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 225
- Surface Mount :
- Radiation Hardening :
- No
- Speed Grade :
- 6
- 30
- Turn On Delay Time :
- 6 ns
- Terminal Form :
- Gull wing
- Number of Pins :
- 208
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Min Operating Temperature :
- 0°C
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- In-System Programmable :
- Number of I/O :
- 168
- Terminal Position :
- QUAD
- Package / Case :
- PQFP
- Number of Terminations :
- Datasheets
- XC95288XV-6PQ208C
0.5mm PMIC 208 Pin 2.5V PQFP
XC95288XV-6PQ208C Overview
288 macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.A PQFP package contains the item.This device has 168 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 208 .The terminal position of this electrical component is QUAD.A voltage of 2.5V is used as the power supply for this device.Chips are programmed with 208 pins.If this device is used, you will also be able to find YES.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at 2.5V.Data storage is performed using FLASH.The 208 pins are designed into the board.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.A temperature below 70°C should be used as the operating temperature.The logic block consists of 16 l logic blocks (LABs).The maximum frequency should not exceed 208MHz.
XC95288XV-6PQ208C Features
PQFP package
168 I/Os
208 pin count
208 pins