XC95288XL-10CS280I
- Mfr.Part #
- XC95288XL-10CS280I
- Package / Case
- 280-TFBGA, CSPBGA
- Description
- IC CPLD 288MC 10NS 280CSBGA
- Product Category :
- CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 240
- Operating Supply Voltage :
- 3.3V
- Series :
- XC9500XL
- Number of Pins :
- 280
- Factory Lead Time :
- 10 Weeks
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn63Pb37)
- HTS Code :
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C TA
- Height Seated (Max) :
- 1.2mm
- Number of I/O :
- 192
- Pbfree Code :
- No
- Memory Type :
- Flash
- Supply Voltage :
- 3.3V
- Reach Compliance Code :
- not_compliant
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Number of Gates :
- 6400
- Additional Feature :
- yes
- Max Frequency :
- 100MHz
- Programmable Type :
- In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
- Packaging :
- Bulk
- Terminal Form :
- Ball
- Number of Terminations :
- 280
- JTAG BST :
- Propagation Delay :
- 10 ns
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Supply Voltage-Max (Vsup) :
- 3.6V
- Terminal Pitch :
- 0.8mm
- Speed Grade :
- 10
- Terminal Position :
- BOTTOM
- ECCN Code :
- EAR99
- Number of Logic Elements/Blocks :
- 16
- Package / Case :
- 280-TFBGA, CSPBGA
- JESD-609 Code :
- e0
- Mounting Type :
- Pin Count :
- Voltage Supply - Internal :
- 3V~3.6V
- Published :
- 1996
- Datasheets
- XC95288XL-10CS280I
0.8mm PMIC XC9500XL Series 280 Pin 3.3V 280-TFBGA, CSPBGA
XC95288XL-10CS280I Overview
There are 288 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].The device is programmed with 192 I/Os.Devices are programmed with terminations of 280.This electrical part has a terminal position of BOTTOM, which serves as an important point of access for passengers and freight.The power supply voltage is 3.3V.Bulk is the packaging method.To ensure reliability, the device operates at a temperature of -40°C~85°C TA.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.As part of the XC9500XL series, it is a type of FPGA.280 pins are programmed on the chip.This device is also capable of displaying YES.As a building block for digital circuits, there are 6400 gates.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at 3.3V.Data is stored using FLASH.A total of 280 pins are provided on this board.A total of 16 logic elements/blocks are present.3.6V is the maximum supply voltage (Vsup).There should be a lower maximum frequency than 100MHz.
XC95288XL-10CS280I Features
280-TFBGA, CSPBGA package
192 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
280 pin count
280 pins