XC95288-15BG352C
- Mfr.Part #
- XC95288-15BG352C
- Manufacturer
- AMD Xilinx
- Package / Case
- 352-LBGA Exposed Pad, Metal
- Datasheet
- Download
- Description
- IC CPLD 288MC 15NS 352BGA
- Manufacturer :
- AMD Xilinx
- Product Category :
- CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
- Pin Count :
- 352
- Terminal Position :
- BOTTOM
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Voltage Supply - Internal :
- 4.75V~5.25V
- Operating Temperature :
- 0°C~70°C TA
- Series :
- XC9500
- Output Function :
- MACROCELL
- Programmable Type :
- In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
- Mount :
- Surface Mount
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Number of Logic Elements/Blocks :
- 16
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Pbfree Code :
- No
- Number of Terminations :
- 352
- Additional Feature :
- yes
- Number of Logic Elements/Cells :
- 8
- Supply Voltage :
- 5V
- Number of Macro Cells :
- 288
- Base Part Number :
- XC95288
- Clock Frequency :
- 55.6MHz
- Number of Gates :
- 6400
- Height Seated (Max) :
- 1.7mm
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 225
- Packaging :
- Tray
- Package / Case :
- 352-LBGA Exposed Pad, Metal
- JESD-609 Code :
- e0
- Terminal Form :
- Ball
- Published :
- 1996
- Propagation Delay :
- 15 ns
- Width :
- 35mm
- Terminal Pitch :
- 1.27mm
- Operating Supply Voltage :
- 5V
- Length :
- 35mm
- JESD-30 Code :
- S-PBGA-B352
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn63Pb37)
- Reach Compliance Code :
- not_compliant
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- Number of I/O :
- 192
- Lead Free :
- Contains Lead
- JTAG BST :
- yes
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- ECCN Code :
- EAR99
- Datasheets
- XC95288-15BG352C
1.27mm PMIC XC9500 Series XC95288 5V 352-LBGA Exposed Pad, Metal
XC95288-15BG352C Overview
288 macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.A 352-LBGA Exposed Pad, Metal package contains the item.This device has 192 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 352 .The terminal position of this electrical component is BOTTOM.A voltage of 5V is used as the power supply for this device.It is recommended to package the chip by Tray.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~70°C TA to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the XC9500 series.Chips are programmed with 352 pins.If this device is used, you will also be able to find YES.There are related parts in XC95288.In digital circuits, there are 6400 gates, which act as a basic building block.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at 5V.In this case, Surface Mount is used to mount the electronic component.This logic element/block contains 16 logic elements.The fundamental building block consists of 8 logic elements/cells.It should not exceed 55.6MHz in its clock frequency.
XC95288-15BG352C Features
352-LBGA Exposed Pad, Metal package
192 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
352 pin count