XC95144XV-5CS144C
Mfr.Part #
XC95144XV-5CS144C
Manufacturer
AMD Xilinx
Description
FLASH PLD, 5NS, 144-CELL PBGA144
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
PLDs (Programmable Logic Device)
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
144
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
1.2mm
In-System Programmable :
yes
Number of Logic Blocks (LABs) :
8
Length :
12mm
Number of I/O :
117
Min Operating Temperature :
0°C
Speed Grade :
5
JTAG BST :
yes
Terminal Position :
BOTTOM
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Propagation Delay :
5 ns
Max Operating Temperature :
70°C
Radiation Hardening :
No
Number of Macro Cells :
144
Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.62V
Turn On Delay Time :
5 ns
Terminal Form :
Ball
Frequency (Max) :
222.2MHz
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
12mm
Output Function :
MACROCELL
Pin Count :
Supply Voltage :
2.5V
Additional Feature :
Surface Mount :
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage :
2.5V
Organization :
0 DEDICATED INPUTS, 117 I/O
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Datasheets
XC95144XV-5CS144C
AMD Xilinx XC95144XV-5CS144C
PMIC 144 Pin 2.5V
XC95144XV-5CS144C Overview
There are 144 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.The device has 117 inputs and outputs.There are 144 terminations programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is BOTTOM, it serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 2.5V volts.It is programmed with 144 pins.The device can also be used to find YES.High efficiency requires a voltage supply of 2.5V.It is recommended to store data in FLASH.144 pins are included in its design.Vsup reaches 2.62V as the maximum supply voltage.It is recommended that the operating temperature exceed 0°C.There should be a temperature below 70°C at the time of operation.It consists of 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximum frequency be less than 222.2MHz.
XC95144XV-5CS144C Features
117 I/Os
144 pin count
144 pins