XC95144XL-5CS144C
Mfr.Part #
XC95144XL-5CS144C
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
144-TFBGA, CSPBGA
Description
IC CPLD 144MC 5NS 144CSBGA
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Pin Count :
144
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Supply - Internal :
3V~3.6V
Packaging :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Published :
1996
Pbfree Code :
No
Number of Logic Elements/Blocks :
8
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Macro Cells :
144
Speed Grade :
5
Length :
12mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
BOTTOM
Programmable Type :
In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Width :
12mm
Qualification Status :
Not Qualified
Propagation Delay :
5 ns
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Terminations :
Output Function :
MACROCELL
JTAG BST :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Max Frequency :
178.6MHz
Series :
XC9500XL
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Package / Case :
144-TFBGA, CSPBGA
Surface Mount :
yes
Number of I/O :
117
Memory Type :
Flash
Additional Feature :
Number of Gates :
3200
Datasheets
XC95144XL-5CS144C
PMIC XC9500XL Series 3.3V 144-TFBGA, CSPBGA
XC95144XL-5CS144C Overview
144 macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.A 144-TFBGA, CSPBGA package contains the item.This device has 117 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 144 .The terminal position of this electrical component is BOTTOM.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.It is recommended to package the chip by Bulk.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~70°C TA to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the XC9500XL series.Chips are programmed with 144 pins.If this device is used, you will also be able to find YES.In digital circuits, there are 3200 gates, which act as a basic building block.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at 3.3V.Data storage is performed using FLASH.This logic element/block contains 8 logic elements.In order to ensure proper operation, a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is required.Ideally, the maximal frequency should be lower than 178.6MHz Hz.
XC95144XL-5CS144C Features
144-TFBGA, CSPBGA package
117 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
144 pin count